۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
محمدعلیپور در گفت و گو با ایسنا:
انجمن‌هایمان روی پای خودشان هستند/ درصدد تصویب آیین‌نامه باشگاه‌های هوایی هستیم
1399/05/11
محمدعلیپور در گفت و گو با ایسنا:
انجمن‌هایمان روی پای خودشان هستند/ درصدد تصویب آیین‌نامه باشگاه‌های هوایی هستیم
رییس فدراسیون انجمن های ورزشی گفت: باید آیین نامه ای برای تاسیس باشگاه های هوایی نوشته شود و بعد از تصویب آیین نامه، ورزشکاران در سطح کشور می توانند باشگاه هوایی تاسیس کنند.
محمد علیپور در گفت و گو با ایسنا در مورد فعالیت‌های فدراسیون انجمن‌های ورزشی اظهار کرد: فدراسیون پر جمعیتی هستیم، ۲۰ انجمن و بیش از ۷۰ رشته ورزشی داریم. ۵ رشته ما المپیکی و ۱۰ رشته در بازی‌های آسیایی داریم. سایر رشته های ما هم عموما در مسابقاتی که زیر نظر IOC برگزار می شود مثل بازی‌های ساحلی و یا داخل سالن شرکت می‌کنند. بنابراین رشته‌ها رسمیت دارند و به شکل قهرمانی فعالیت می کنند.
رییس فدراسیون انجمن‌های ورزشی در ادامه گفت: جمعیت زیادی در رشته های ما فعال هستند. برخی از این رشته‌ها شاید سابقه طولانی در کشور نداشته باشند اما برخی هم ۱۵ سال فعال هستند. این رشته‌ها نشان داده اند که پشتوانه ورزش کشور برای آینده هستند و باید به آن‌ها توجه کرد تا پیشرفت کنند. رشته های ورزشی در المپیک و بازی‌های آسیایی مدام در حال تغییر هستند و رشته‌های دیگر جایگزین آن‌ها می‌شوند. این رشته‌ها می‌توانند برای کشور مدال آور باشند. همانطور که در سال‌های گذشته در صحنه‌های بین‌المللی نشان دادیم که می‌توانیم سهمی در کاروان‌های ورزشی ایران داشته باشیم. یکی دوبار در مسابقات ساحلی یا سالنی مدال‌های ما کمک کرده است. برای اولین بار در بازی‌های آسیایی اندونزی دو رشته پاراگلایدر و سپک‌تاکرا اعزام شد و با وجودی که برای نخستین بار بود رتبه‌های خوبی هم کسب شد. من مطمئنم در دوره های دیگر هم می‌توانند مدال کسب کنند و افتخار آفرین باشند.
علیپور در خصوص اهمیت نقش بانوان در فدراسیون انجمن‌های ورزشی گفت: ما اهمیت زیادی به بخش بانوان می‌دهیم. به این موضوع واقفم که ۵۰ درصد جامعه بانوان هستند و باید به این بخش هم رسیدگی شود. همه انجمن‌های ما نایب رییس بانوان دارند و در بخش‌های خود فعال هستند. در ۶ یا ۷ رشته ورزشی برای اولین بار تیم ملی بانوان را تشکیل دادیم و به مسابقات برون مرزی فرستادیم. آنها حتی در برخی از رشته ها مثل جهت‌یابی، اسکی روی آب در اولین حضور موفق به کسب مدال شدند. این خیلی با ارزش است. همیشه توجه دارم که هر چه بیشتر از ظرفیت بانوان در ورزش استفاده شود، به رنکینگ یا رتبه و کسب مدال بیشتر در میادین بین‌المللی کمک خواهد شد. همانطور که در المپیک و بازی‌های آسیایی در ادوار گذشته با تعداد بیشتر بانوان مدال بیشتر و رتبه بهتری کسب شد. ما هم در فدراسیون به این بخش فکر می‌کنیم.
رییس فدارسیون انجمن‌های ورزشی در ادامه گفت: علاوه بر اینکه در بخش قهرمانی کار می‌کنیم انجمن‌های ما ارتباط خوبی با فدراسیون‌های جهانی دارند. انجمن‌های ما ۲۵ سمت و عنوان بین‌المللی در فدراسیون‌ها آسیایی و جهانی دارند که به رشد و گسترش رشته‌ها در سطح کشور منجر شده است.
وی گفت: همچنین افتخار ما این است که برای اولین بار انجمن‌ها یا NGO های مستقل تشکیل دادیم که واقعا روی پای خودشان هستند. ما از لحاظ فنی در امورشان دخالتی نمی‌کنیم. کار ما تنها حمایت و نظارت است. به جرات می‌گویم که انجمن‌ها مثل یک فدراسیون هستند، هیات رییسه، کمیته داوران، مربیان و مسابقات دارند. در ۷ یا ۸ رشته ورزشی لیگ را در دو بخش آقایان و بانوان دارند. نزدیک به ۹۰ تیم ملی در بخش بانوان، آقایان و رده های سنی داریم‌. نزدیک به ۲ هزار کمیته، انجمن و هیات در سراسر کشور داریم شاید این همه تنوع در سایر رشته‌های دیگر کم نظیر باشد. تنوع رشته‌های ما حتی در همه فضاها مثل سالنی، چمنی، ساحلی، دریایی و هوایی است.
رییس فدراسیون انجمن‌های ورزشی در ادامه گفت: در همه اماکن ورزشی فعال هستیم و این طبیعی است که در برخی موارد اختلاف نظرهای قانونی با برخی از دستگاه‌های حاکمیتی داشته باشیم. در برخی موارد هم آن‌ها و هم ورزش موظف هستند مثل رشته‌های هوایی که سازمان هواپیمایی کشور و یا جت اسکی که سازمان دریایی کشور امور دریا را بر عهده دارد. این رشته‌ها جدید هستند اما المپیکی یا آسیایی اند. برای اینکه بتوانیم قوانین جاری را سرعت ببخشیم و ورزشکاران بتوانند از امکانات استفاده کنند باید از نظر حاکمیتی با آن‌ها هماهنگ باشیم.
وی افزود: در هر صورت جایی که پرواز انجام می‌شود مثل کایت یا پاراگلایدر باید آسمان امن باشد. باید برای امنیت هوایی کشور هماهنگی هایی انجام شود. این هماهنگی در این هفته با جلساتی که داشتیم در حال انجام است. قرار شد آئین نامه ای تنظیم کنیم و در هفته های آتی آن را به امضای معاونان وزارت ورزش و سازمان هواپیمایی کشور برسانیم، تا مصوبه که سال 86 دولت مصوب کرده را قانون و جاری کنیم.
علیپور در ادامه در خصوص اختلافاتی که انجمن هوایی با سازمان هواپیمایی دارد گفت: ا

ختلاف نیست. قبلا سازمان هواپیمایی متولی ورزش های هوایی بوده و بعد با تفکیک رشته های ورزشی و حضور در بازی های المپیک و آسیایی تغییراتی رخ داده است. رشته ورزش های هوازی 15 سال پیش در کشور ما راه اندازی شد و 10 سالی است که انجمن آن راه اندازی و فعال است. مشکل به سازمان هواپیمایی مربوط نیست یک بحث قانونی است. به آن ها هم باید حق داد چون بحث ورزش های هوایی و امنیت حریم هوایی در سراسر کشور مهم است و باید رعایت شود. جاهایی که سازمان هوایی صلاح نمی بیند پرواز انجام شود ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد بنابراین ما هم سعی کردیم همیشه رعایت کنیم.
او گفت: در تبصره دولت آمده که باید آیین نامه ای برای تاسیس باشگاه های هوایی نوشته شود. این آیین نامه کار ما را طولانی کرد. دو روز قبل هم جلسه خوبی برگزار کردیم و به نتایج خوبی رسیدیم. باید از عابدزاده رییس هواپیمایی کشور و علینژاد معاون وزیر ورزش که در جلسه ما را حمایت کردند تشکر کنم. این آیین نامه ظرف یک ماه آینده نوشته و به امضای معاونان و سازمان هواپیمایی خواهد رسید. در این شرایط ورزشکاران در سطح کشور می توانند باشگاه تاسیس و راه اندازی کنند.
رییس فدراسیون انجمن های ورزشی در پایان گفت: در بخش های دیگر هم مشکلات کوچکی با دستگاه های دیگر داریم که درصدد حل آن ها هستیم. همکاری های زیادی هم صورت گرفته و به جلو حرکت می کنیم. با شیوع کرونا هم سعی کرده ایم پروتکل های بهداشتی را که از سوی وزارت ورزش یا بهداشت بخشنامه شده رعایت کنیم و مراقبت های لازم انجام شود. تعدادی مسابقه غیر حضوری و کلاس آموزشی آنلاین در چندین رشته ورزشی انجام شده که موفق هم بوده است. این ها سبب شده که ورزشکاران زیاداز رشته ها فاصله نگیرند و در جریان قوانین روز دنیا باشند. اکنون هم منتظریم تا مشکل کرونا حل شود مسابقات رشته های ورزشی را در سطح دنیا و کشور داشته باشیم تا ورزشکاران بتوانند در صحنه  های بین المللی حضور داشته باشند.

جستجو
نمایش فیلم
عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه اطلاعات خود را وارد کنید
 
نام و نام خانوادگی:

 
شماره موبایل:

 
ایمیل:  


آب و هوا
اوقات شرعی