۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
حسن میرزاآقابیک در گفت و گو با سایت فدراسیون جهانی راگبی:
در راگبی ایران زنان از مردان پیشی گرفته اند
1399/05/05
حسن میرزاآقابیک در گفت و گو با سایت فدراسیون جهانی راگبی:
در راگبی ایران زنان از مردان پیشی گرفته اند
حسن میرزاآقابیک رییس انجمن راگبی کشور گفت و گوی جالبی با سایت فدراسیون‌جهانی داشته است.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون انجمنهای ورزشی، متن این گفت و گو بشرح زیر است:
زنان چگونه بازی راگبی را در ایران تغییر می دهند؟
ما نگاهی به تاریخچه راگبی در ایران می اندازیم ، کشوری که زنان بیشتری نسبت به مردان ورزش می کنند.

راگبی بیش از آنچه فکر می کنید در ایران بازی شده است.
این بازی که حداقل در دهه 1940 در آموزش های نظامی به طور غیر رسمی استفاده می شد ، پس از انقلاب ایران در سال 1978- 1978 ادامه پیدا کرد.
گذشته از بازی برجسته اسکرام هالف متولد ایران، عادل کردونی ، که در بین سالهای 1988-1997 برای لستر بازی می کرد و در سال 1992 در انگلیس A حضور داشت، به نظر می رسید که این کشور در طی دو دهه ارتباط چندانی با راگبی ندارد.
با این حال ، تغییر زمانی اتفاق افتاد که گروهی از دانشجویان تربیت بدنی به سرپرستی استادشان بیژن صفایی ، پدر راگبی ایران، در سال 1996 راگبی را دوباره و این بار در دانشگاه آزاد آغاز کرد.
طبق گفته انجمن راگبی ایران ، تجهیزاتی که صفایی توانست با آن راگبی را آغاز کند شامل سه توپ راگبی بود که دو تای آنها بین 30 تا 50 سال سن داشتند ، در حالی که سومی توپ فوتبالی بود که آن را به شکل بیضی درآورده بودند.
با این اوصاف این بازی توجه کافی را تا سال 2000به خود جلب کرد تا جایگاه خود را بدست آورد و در ابتدا به عنوان کمیته ای در فدراسیون بیس بال این کشور قرار داده شده.
به عضویت درآمدن راگبی
در سال 2007 ، ایران اولین مسابقه آزمایشی مردان خود را انجام داد و 32 بر 3 پاکستان را در یک تورنمنت در سریلانکا شکست داد. سه سال بعد ، این کشور به عضو رفدراسیون جهانی راگبی تبدیل شد.
با پیشرفت چشمگیری که دارد هدف راگبی ایران عضویت کامل است . طبق اعلام اتحادیه ، تعداد بازیکنان ثبت شده با افزایش ۲۰ درصدی از ۱۰۰۰۰ به 12000 در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ رسیده است.
بر اساس ارقام جمع آوری شده توسط فدراسیون جهانی در سال 2019 ، این تعداد ایران را با یک امتیاز برابر در کنار بلژیک و جلوتر از شرکت کنندگان در جام جهانی راگبی 2019 در گرجستان و اروگوئه قرار می دهد.
به گفته دکتر حسن میرزا آقابک ، رئیس انجمن راگبی ایران، 7000 نفر از بازیکنان ثبت نام شده زن هستند. ناهید بیارجمندی ، که اولین باشگاه راگبی ویژه بانوان را در ایران تأسیس کرده است ، سفیر کمپین "سعی کنید و ما را متوقف کنید" در راگبی است که این موضوع تاثیری بسیار خوبی را در کشورش گذاشته است. 
وی به فدراسیون جهانی گفت: "وقتی ناهید برای این پروژه انتخاب شد ، این موضوع بسیار مورد توجه همه ورزش های ایران قرار گرفت و مهم بود."
وی گفت: "این موضوع باعث شد خوشحالی و حمایت بیشتر ما از ورزش زنان شد و در این زمان ناهید در ورزش زنان شهرت زیادی دارد و زمانی که مردم از او می پرسند که چگونه این کار را انجام دهد ، و او پاسخ می دهد: با سختکوشی و تلاش زیاد. "
رشد بازی راگبی
از زمان عضویت ایرن در فدراسیون جهانی ، انجمن راگبی ایران دو برنامه پنج ساله را عملی کرده است که اولی به رشد بازیکن ایران از طریق معرفی تگ راگبی و دومی شناسایی و آموزش مربیان و داوران در ایران است.
به گفته آقابیک ، وقتی وی در سال 2011 به انجمن راگبی پیوست ، در آن زمان راگبی ایران تعداد کمی مربی و داور داشت و امروز ، او خوشحال است كه گزارش می دهد كه 300 مدرک معتبر بین المللی راگبی را کسب کرده اند.
آقابیک گفت: "تگ راگبی از خانواده ها یک رشته ایمن می باشد که در آن از آسیب دیدگی پسران و دختران نمی ترسند." وی گفت: "ما 31 استان در ایران داریم و راگبی در ۲۷ استان فعال است که این خیلی خوب است.”
وی گفت: "ما سخت کار کردیم ، و ارتباط خوبی با راگبی آسیا ، آقای بنیامین ون روئین برای توسعه و آموزش داریم. و همچنین کیتی سدلر مدیر راگبی زنان در فدراسیون جهانی. افرادی که واقعاً برای ایران بسیار سخت کار کردند .بسیار ارتباط خوبی با ایشان داریم فردی که تاکنون از راگبی ایران بسیار حمایت کرده است.

جستجو
نمایش فیلم
عضویت در خبرنامه
جهت عضویت در خبرنامه اطلاعات خود را وارد کنید
 
نام و نام خانوادگی:

 
شماره موبایل:

 
ایمیل:  


آب و هوا
اوقات شرعی